Best of the Year: 2019

Best Picture

1917
Babyteeth
The Farewell
Gisaengchung / Parasite
J’ai perdu mon corps / I Lost My Body
Jojo Rabbit
Marriage Story
Portrait de la jeune fille en feu / Portrait of a Lady on Fire
Uncut Gems
Waves

Best Director

Bong Joon-ho
(Gisaengchung / Parasite)
Greta Gerwig
(Little Women)
Sam Mendes
(1917)
Benny & Josh Safdie
(Uncut Gems)
Céline Sciamma
(Portrait de la jeune fille en feu / Portrait of a Lady on Fire)
Taika Waititi
(Jojo Rabbit)

Best Original Screenplay

Booksmart
The Farewell
Gisaengchung / Parasite
Knives Out
Marriage Story
Uncut Gems

Best Adapted Screenplay

Hustlers
Jojo Rabbit
Joker
The King
Little Women
Luce

Best Actress in a Leading Role

Awkwafina
(The Farewell)
Adèle Haenel
(Portrait de la jeune fille en feu / Portrait of a Lady on Fire)
Scarlett Johansson
(Marriage Story)
Lupita Nyong’o
(Us)
Florence Pugh
(Midsommar)
Renée Zellweger
(Judy)

Best Actor in a Leading Role

Antonio Banderas
(Dolor y gloria Pain and Glory)
Adam Driver
(Marriage Story)
Taron Egerton
(Rocketman)
Eddie Murphy
(Dolemite Is My Name)
Joaquin Phoenix
(Joker)
Adam Sandler
(Uncut Gems)

Best Actress in a Supporting Role

Jo Yeo-jeong
(Gisaengchung / Parasite)
Scarlett Johansson
(Jojo Rabbit)
Jennifer Lopez
(Hustlers)
Florence Pugh
(Little Women)
Taylor Russell
(Waves)
Zhao Shuzhen
(The Farewell)

Best Actor in a Supporting Role

Sterling K. Brown
(Waves)
Shia LaBeouf
(Honey Boy)
Brad Pitt
(Once Upon a Time… in Hollywood)
Will Smith
(Aladdin)
Wesley Snipes
(Dolemite Is My Name)
Song Kang-ho
(Gisaengchung / Parasite)

Best Film Editing

1917
Apollo 11
Ford v Ferrari
Gisaengchung / Parasite
The Irishman
Uncut Gems

Best Cinematography

1917
Atlantique / Atlantics
Monos
Portrait de la jeune fille en feu / Portrait of a Lady on Fire
Us
Waves

Best Original Score

1917
Gisaengchung / Parasite
J’ai perdu mon corps / I Lost My Body
Joker
Little Women
Us

Best Production Design

1917
Gisaengchung / Parasite
Jojo Rabbit
Knives Out
Once Upon a Time… in Hollywood
The Two Popes

Best Costume Design

Dolemite Is My Name
Greener Grass
Hustlers
Jojo Rabbit
Little Women
Rocketman

Best Makeup and Hair Design

Bombshell
Dolemite Is My Name
The King
Maleficent: Mistress of Evil
Rocketman
Us

Best Visual Effects

1917
Alita: Battle Angel
Avengers: Endgame
The Lion King
Spider-Man: Far from Home
Star Wars: The Rise of Skywalker

Best Sound Design

1917
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
Apollo 11
Ford v Ferrari
Joker
Rocketman

Best First Feature

Atlantique / Atlantics
Babyteeth
Booksmart
Greener Grass
J’ai perdu mon corps / I Lost My Body
Nebula / Dead Horse Nebula

Best Acting Ensemble

Dolemite Is My Name
Gisaengchung / Parasite
Kız Kardeşler / A Tale of Three Sisters
Knives Out
Little Women
Marriage Story

Best Animated Feature

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
Abominable
J’ai perdu mon corps / I Lost My Body
Klaus
The Lion King
Toy Story 4

Best Documentary Feature

Apollo 11
Aquarela
Honeyland
Kraliçe Lear / Queen Lear
Talking About Trees
Varda par Agnès / Varda by Agnès

Additional Awards

Best LGBTQ Film:
Portrait de la jeune fille en feu / Portrait of a Lady on Fire
Best Young Star:
Roman Griffin Davis
(Jojo Rabbit)
Best Voice Performance:
Tony Hale
(Toy Story 4)
Best Short Performance:
Julia Butters
(Once Upon a Time… in Hollywood)
Best Stunt Coordination:
John Wick: Chapter 3 – Parabellum
Best Original Song:
Wild Rose – “Glasgow (No Place Like Home)”
Best Use of Music:
Waves
Best Choreography:
And Then We Danced
Best Supporting Animation:
Booksmart
Best Black-and-White Cinematography:
The Painted Bird

Summary

  • Gisaengchung / Parasite | 9 nominations, 5 wins (Picture, Director, Supporting Actor, Film Editing, Production Design)
  • 1917 | 8 nominations, 3 wins (Cinematography, Original Score, Sound Design)
  • Little Women | 6 nominations, 1 win (Adapted Screenplay)
  • Jojo Rabbit | 6 nominations, 1 add. award (Young Star)
  • Marriage Story | 5 nominations, 2 wins (Original Screenplay, Lead Actor)
  • Dolemite Is My Name | 5 nominations, 1 win (Acting Ensemble)
  • Uncut Gems | 5 nominations
  • J’ai perdu mon corps / I Lost My Body | 4 nominations, 1 win (Animated Feature)
  • Rocketman | 4 nominations, 1 win (Costume Design)
  • Us | 4 nominations, 1 win (Lead Actress)
  • Portrait de la jeune fille en feu / Portrait of a Lady on Fire | 4 nominations, 1 add. award (LGBTQ Film)
  • Waves | 4 nominations, 1 add. award (Use of Music)
  • The Farewell, Joker | 4 nominations
  • Apollo 11 | 3 nominations, 1 win (Documentary Feature)
  • Hustlers | 3 nominations, 1 win (Supporting Actress)
  • Knives Out | 3 nominations
  • Atlantique / Atlantics | 2 nominations, 1 win (First Feature)
  • The Lion King | 2 nominations, 1 win (Visual Effects)
  • Booksmart | 2 nominations, 1 add. award (Supporting Animation)
  • Once Upon a Time… in Hollywood | 2 nominations, 1 add. award (Short Performance)
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon, Babyteeth, Ford v Ferrari, Greener Grass, The King | 2 nominations
  • Bombshell | 1 nomination, 1 win (Makeup and Hair Design)
  • Toy Story 4 | 1 nomination, 1 add. award (Voice Performance)
  • Abominable, Aladdin, Alita: Battle Angel, Aquarela, Avengers: Endgame, Dolor y gloria / Pain and Glory, Honey Boy, Honeyland, The Irishman, Judy, Kız Kardeşler / A Tale of Three Sisters, Klaus, Kraliçe Lear / Queen Lear, Luce, Maleficent: Mistress of Evil, Midsommar, Monos, Nebula / Dead Horse Nebula, Spider-Man: Far from Home, Star Wars: The Rise of Skywalker, Talking About Trees, The Two Popes, Varda par Agnès / Varda by Agnès | 1 nomination
  • And Then We Danced | 1 add. award (Choreography)
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum | 1 add. award (Stunt Coordination)
  • The Painted Bird | 1 add. award (Black-and-White Cinematography)
  • Wild Rose | 1 add. award (Original Song)

Shortlists

Top 10 Films in English:

  • 1917
  • Apollo 11
  • Babyteeth
  • Booksmart
  • Dolemite Is My Name
  • Jojo Rabbit
  • Little Women
  • Marriage Story
  • Uncut Gems
  • Waves

Top 6 Films in Turkish:

  • Aidiyet / Belonging
  • Görülmüştür / Passed by Censor
  • Kız Kardeşler / A Tale of Three Sisters
  • Küçük Şeyler / La Belle Difference
  • Nebula / Dead Horse Nebula
  • Sibel

Top 10 Foreign Language Films:

  • And Then We Danced 🇬🇪
  • Atlantique / Atlantics 🇸🇳
  • Boże Ciało / Corpus Christi 🇵🇱
  • The Farewell 🇺🇸
  • Genèse / Genesis 🇨🇦
  • Gisaengchung / Parasite 🇰🇷
  • Honeyland 🇲🇰
  • J’ai perdu mon corps / I Lost My Body 🇫🇷
  • Monos 🇨🇴
  • Portrait de la jeune fille en fue / Portrait of a Lady on Fire 🇫🇷

Top 10 Popular Films:

  • Aladdin
  • Avengers: Endgame
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • Joker
  • Klaus
  • Knives Out
  • Long Shot
  • Midsommar
  • Toy Story 4
  • Us

2016201720182019