Best of the Year: 2020

*2021 titles that were eligible for the 93rd Academy Awards, e.g.,  Judas and the Black Messiah, Malcolm and Marie, The Mauritanian, or The White Tiger, will be eligible for next year’s awards.

Best Picture

Aşk, Büyü vs. / Love, Spells and All That
Dick Johnson Is Dead
Druk / Another Round
The Father
First Cow
Never Rarely Sometimes Always
Nomadland
Small Axe: Lovers Rock
Soul
Sound of Metal

Best Director

Eliza Hittman
(Never Rarely Sometimes Always)
Darius Marder
(Sound of Metal)
Steve McQueen
(Small Axe: Lovers Rock)
Kelly Reichardt
(First Cow)
Thomas Vinterberg
(Druk / Another Round)
Chloé Zhao
(Nomadland)

Best Original Screenplay

Never Rarely Sometimes Always
Palm Springs
Promising Young Woman
Soul
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Best Adapted Screenplay

The Father
First Cow
I’m Thinking of Ending Things
Nomadland
One Night in Miami
The Reason I Jump

Best Actress in a Leading Role

Viola Davis
(Ma Rainey’s Black Bottom)
Sidney Flanigan
(Never Rarely Sometimes Always)
Vanessa Kirby
(Pieces of a Woman)
Frances McDormand
(Nomadland)
Carey Mulligan
(Promising Young Woman)
Selen Uçer
(Aşk, Büyü vs. / Love, Spells and All That)

Best Actor in a Leading Role

Riz Ahmed
(Sound of Metal)
Chadwick Boseman
(Ma Rainey’s Black Bottom)
Anthony Hopkins
(The Father)
Mads Mikkelsen
(Druk / Another Round)
Andy Samberg
(Palm Springs)
Steven Yeun
(Minari)

Best Actress in a Supporting Role

Ellen Burstyn
(Pieces of a Woman)
Olivia Cooke
(Sound of Metal)
Miranda Hart
(Emma.)
Sidse Babett Knudsen
(Kød & blod / Wildland)
Amanda Seyfried
(Mank)
Youn Yuh-jung
(Minari)

Best Actor in a Supporting Role

Yahya Abdul-Mateen II
(The Trial of the Chicago 7)
Bo Burnham
(Promising Young Woman)
Sacha Baron Cohen
(The Trial of the Chicago 7)
Bill Murray
(On the Rocks)
Leslie Odom Jr.
(One Night in Miami)
Paul Raci
(Sound of Metal)

Best Film Editing

The Father
Jallikattu
Nomadland
Small Axe: Lovers Rock
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Best Cinematography

Dorogie tovarishchi / Dear Comrades!
I’m Thinking of Ending Things
Nomadland
La nuit des rois / Night of the Kings
Small Axe: Lovers Rock
Tenet

Best Original Score

The Midnight Sky
Minari
Small Axe: Mangrove
Soul
Tenet
WolfWalkers

Best Production Design

The Father
I’m Thinking of Ending Things
The Lodge
Mank
Rebecca
Tenet

Best Costume Design

Ammonite
Emma.
Été 85 / Summer of 85
Ma Rainey’s Black Bottom
Mulan
Promising Young Woman

Best Makeup and Hair Design

Emma.
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
Promising Young Woman
Relic
The Trial of the Chicago 7

Best Visual Effects

Greyhound
Love and Monsters
The Midnight Sky
Mulan
Possessor
Tenet

Best Sound Design

Greyhound
Jallikattu
Small Axe: Lovers Rock
Soul
Sound of Metal
Tenet

Best First Feature

The Father
The Forty-Year-Old Version
Nackte Tiere / Naked Animals
Promising Young Woman
Relic
Sound of Metal

Best Acting Ensemble

Emma.
Kød & Blood / Wildland
One Night in Miami
Promising Young Woman
Rocks
The Trial of the Chicago 7

Best Animated Feature

The Croods: A New Age
Onward
Over the Moon
Soul
WolfWalkers

Best Documentary Feature

A Metamorfose dos Pássaros / The Metamorphosis of Birds
Boys State
Colectiv / Collective
Dick Johnson Is Dead
The Painter and the Thief
The Reason I Jump

Additional Awards

Best LGBTQ Film:
Aşk, Büyü vs. / Love, Spells and All That
Best Young Star:
Ramona Edith Williams
(Saint Frances)
Best Voice Performance:
Octavia Spencer
(Onward)
Best Short Performance:
Chadwick Boseman
(Da 5 Bloods)
Best Stunt Coordination:
Tenet
Best Original Song:
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga – “Husavik”
Best Use of Music:
Promising Young Woman
Best Choreography:
I’m Thinking of Ending Things
Best Supporting Animation:
I’m Thinking of Ending Things
Best Black-and-White Cinematography:
Dorogie tovarishchi / Dear Comrades!

Summary

Multiple Wins

4 wins
(Lead Actor, Supporting Actor, Sound Design, First Feature)
3 wins
(Picture, Director, Cinematography)
3 wins
(Adapted Screenplay, Film Editing, Production Design)
2 wins
(Lead Actress, Makeup and Hair Design)
2 wins
(Supporting Actress, Original Score)
1 win, 1 add. award
(Visual Effects, Stunt Coordination)
2 add. awards
(Choreography, Supporting Animation)

Most Nominations

9 nom., 4 wins
7 nom., 1 add.
6 nom., 3 wins
6 nom., 3 wins
6 nom.

Shortlists

Top 10 Films in English:

  • Boys State
  • Dick Johnson Is Dead
  • The Father
  • First Cow
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Nomadland
  • Promising Young Woman
  • Saint Frances
  • Small Axe: Lovers Rock
  • Sound of Metal

Top 6 Films in Turkish:

  • Aşk, Büyü vs. / Love, Spells and All That
  • Bilmemek / Not Knowing
  • Bina / The Antenna
  • Hayaletler / Ghosts
  • Maddenin Halleri / Phases of Matter
  • Nasipse Adayız / You Know Him

Top 10 Foreign Language Films:

  • Colectiv / Collective 🇷🇴
  • Deux / Two of Us 🇫🇷
  • Druk / Another Round 🇩🇰
  • Favolacce / Bad Tales 🇮🇹
  • Kød & blod / Wildland 🇩🇰
  • Mila / Apples 🇬🇷
  • Minari 🇺🇸
  • Nackte Tiere / Naked Animals 🇩🇪
  • Quo Vadis, Aida? 🇧🇦
  • Sweat 🇵🇱

Top 10 Popular Films:

  • Emma.
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • The Lodge
  • Love and Monsters
  • Onward
  • Palm Springs
  • Relic
  • Soul
  • Tenet
  • WolfWalkers

2020 | 2019 | 20182017 | 2016201520142013 | 2012 | 2011 | 2010 | 20092008 | 20072006 | 20052004